Skup i wycena monet:
 
Strona główna
Wiadomości
  ogólne
Monety polskie
Monety
  kolekcjonerskie
Monety z Polską
  związane
Stany
  zachowania
Biblioteczka
Artykuły
Forum
Ogłoszenia
Linki
Autor
Sponsoring
Współpraca
Kontakt
 
          <-Wstecz do Monety polskie

Polskie monety podenominacyjne

Monety podenominacyjne niezależnie od daty wybicia (1990-1994) wprowadzone do obiegu zostały 1.01.1995 r. Są one prawnym i najbardziej powszechnym środkiem płatniczym w Polsce. Wartość każdej monety w tym katalogu stanowi jej nominał, jednak ze względu na powszechną potrzebę i wyraźne prośby intrernautów postanowiłem wycenić je na podstawie nakładów, kruszcu (zniszczeń wynikających z obiegu), występowania i innych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wycenie numizmatu. Nakłady tych monet jak i większość pozostałych informacji zawartych w tym katalogu uzyskałem od Departamentu Emisyjno-Skarbcowego w Narodowym Banku Polskim.

Często też niektórzy kolekcjonerzy pytają mnie o „wątpliwy” nakład 1 zł z 1993 r. o którym myślę, że należy także napisać kilka zdań... Otóż, moneta ta uchodzi za najrzadszą wśród obiegówek, jednak jej nakład jest wyższy od chociażby monety 1 zł z 1990 r. którą z kolei bardzo łatwo spotkać w portfelu. Fakt ten wynika najprawdopodobniej z tego, że część emisji jedno złotówki z 1993r. nie została wprowadzona do biegu, lub też została wysłana za granicę np. do kantorów znajdujących się w większych bankach.

Zachęcam także do przeczytania mojego artykułu (nr 2/2002 Przegląd Numizmatyczny) bezpośrednio poświęconego tylko i wyłącznie odkryciu wspomnianych nakładów tych monet.

Warto również wspomnieć przy omawianiu polskich monet podenominacyjnych o dość interesującym dla numizmatyka zjawisku, jakim jest mnogość odmian tychże monet. Odmiany te zwykle nie są związane z błędem stempla a raczej z jego nieprawidłowym dopasowaniem lub zamocowaniem. Dzięki temu w polskim obiegu wyróżnia się kilkadziesiąt odmian ze względu na grubość i przesunięcie obrzeża oraz trochę mniej ze względu na okręcenie osi symetrii awersu monety w stosunku do osi jej rewersu. Ja postanowiłem zająć się tylko omawianiem tych drugich odmian dlatego że jest ich zdecydowanie mniej i są według mnie dużo „ciekawsze”... W poniższym katalogu są one opisane jako „ i ilość stopni” i tak przykładowo: Oś 15° oznacza że oś symetrii rewersu w stosunku do osi symetrii awersu są okręcone o mniej więcej 15 stopni. Myślę, że ta forma zapisu jest w miarę jasna, a dodatkowo zaoszczędzi ona miejsca do podawania dodatkowych informacji.

W obiegu najczęściej spotykamy jednak „okręcenia” o ok. 8 i 345 stopni. Nimi też najął się Pan Grzegorz Broniszewski "KOCH" dzięki którego analizom (na ok. 2006 egz. monet obiegowych) dziś mogę podać stopień rzadkości danej odmiany oraz, co powinno zainteresować wielu zbieraczy, ją wycenić (wyceny odmian typu „Oś” zostały stworzone na podstawie moich własnych obserwacji, choć osobiście jestem zdania że zbieranie monet z tak mikroskopijnymi różnicami jest bez sensu) . Wszystkich posiadających duże ilości monet (min. 500 szt.) prosiłbym również o przejrzenie własnego „zbioru” i nie tylko wyodrębnienie z niego odmian, ale także <przesłanie mi analizy stosunku wszystkich monet z danego rocznika do poszczególnych odmian.


 

 - 1 gr.
 - 2 gr.
 - 5 gr.
 - 10 gr.
 - 20 gr.
 - 50 gr.
 - 1 zł
 - 2 zł
 - 5 zł